تبلیغات
بسیج و بسیجی - بیداری اسلامی در سال91
 
بسیج و بسیجی
بسیج شجره طیبه است.

بیداری اسلامی در سال91


   بیداری اسلامی در منطقه همچنان و بسان سال گذشته به راه خود در سرنگونی دیکتاتورها و رژیم‌های حاکم بر منطقه ادامه می‌دهد.

بیداری اسلامی

در بحرین با وجود گذشت بیش از یک سال از انقلاب مردمی 14 فوریه علیه رژیم آل‌خلیفه که قدرت را در این کشور به دست دارد، نه تنها نشانه‌هایی از خستگی و افول موج انقلاب مشاهده نمی‌شود، بلکه با گسترش بیش از پیش موج اعتراض‌ها و انقلاب به اقشار دیگر جامعه بحرینی شاهد تشدید مبارزات انقلابی و مسالمت‌امیز مردم این کشور علیه رژیم حاکم بر بحرین هستیم.

اگرچه در این میان نیز رژیم آل‌خلیفه میزان سرکوبگری‌های خود با حمایت و پشتیبانی نظامیان اشغالگر سعودی و سکوت بین المللی افزایش داده و آن را تشدید کرده و در همین دو هفته اول سال‌‌جاری شمسی خبر شهادت شماری از شهروندان این کشور منتشر شد، با این حال مردم بحرین بر ادامه انقلاب خویش تا سرنگونی آل‌خلیفه تاکید دارند.

کمی آن طرف‌تر از بحرین در داخل همسایه وهابی بحرین، عربستان سعودی نیز اوضاع آنگونه که باید باب میل و خواست خاندان سعودی پیش نمی‌رود، مناطق شرقی که کانون تمرکز و تجمع شیعیان در این کشور هستند، همچنان ناآرامند و روز یا شبی نمی‌گذرد که این مناطق شاهد برگزاری تظاهراتی در اعتراض به سرکوبگری‌های رژیم سعودی در مناطق شیعه‌نشین شرق عربستان نباشد.

رژیم آل‌سعود نیز بسان آل‌خلیفه حربه سرکوب معارضان را که تنها خواسته آنها رفع تبعیض اعمال شده چندین ساله وهابی علیه شیعیان و برقراری مساوات و آزادی و دمکراسی است،‌ را با سرکوب تظاهرات‌های مسالمت‌‌آمیز و بازداشت معارضان و ترور آنها پاسخ می‌دهد، اما همانطور که این حربه در بحرین پاسخ نداد، در عربستان سعودی نیز بی‌فایده می‌نماید، چراکه خاندان سعودی نه تنها موفق به در نطفه خفه کردن قیام مردمی شرق عربستان نشد، بلکه در اواخر سال گذشته و به دنبال یورش نیروهای امنیتی سعودی به دانشکده ادبیات دانشگاه "ملک خالد" در شهر "ابها" در شمال عربستان که شهادت یک دانشجوی دختر و مجروح شدن 53 دانشجوی دیگر را به دنبال داشت و گسترش اعتراض‌های دانشجویی و مردمی به این اقدام رژیم سعودی در شهرهایی مانند ریاض،‌ پایتخت عربستان ثابت شد که شعله اعتراض‌های مردمی در عربستان نه تنها خاموش نشده‌اند، بلکه به اعتراف مقامات سعودی، عربستان در سال‌ پیش‌رو با مشکلات و چالش‌های بسیاری مواجه است که حکایت از پیش‌رو داشتن سالی بسیار سخت برای رژیم سعودی دارد، چالش‌هایی که مهمترین آنها در فقر مطلق 22 درصدی و بیکاری 12 درصدی جوانان کشوری نمود پیدا می‌کند که تنها 26 میلیون نفر جمعیت دارد و از این میان 8 میلیون نفر آنها را خارجی‌های مقیم این کشور تشکیل می‌دهند؛ کشوری که بزرگ‌ترین تولید کننده نفت در جهان است و عایدات آن از فروش این ماده به صدها میلیارد دلار می‌رسد.

اگرچه در این میان نیز رژیم آل‌خلیفه میزان سرکوبگری‌های خود با حمایت و پشتیبانی نظامیان اشغالگر سعودی و سکوت بین المللی افزایش داده و آن را تشدید کرده و در همین دو هفته اول سال‌‌جاری شمسی خبر شهادت شماری از شهروندان این کشور منتشر شد، با این حال مردم بحرین بر ادامه انقلاب خویش تا سرنگونی آل‌خلیفه تاکید دارند

سال جدید شمسی با تحول مهم دیگری نیز مواجه بود که در کشور همسایه یعنی عراق روی داد. عراق پس از سال‌ها انزوا در جهان عرب به دلیل حمله "صدام حسین" به کویت و ورود نظامی آمریکا به منطقه به نظر می‌رسد که هم اکنون تلاش دارد، دوباره کمر راست کند و بار دیگر خود را در تحولات منطقه‌ای مطرح سازد و در این راه گام اول را با برگزاری اجلاس سران اتحادیه عرب در بغداد برداشت.

به اذعان بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران امور بین الملل و منطقه بغداد در برگزاری اجلاس بغداد بسیار موفق عمل کرد، چون پس از سال‌ها توانست پای بسیاری از دیپلمات‌های جهان عرب از جمله کویت و عربستان را به بغداد باز کند و از سوی دیگر توانست با وجود موج بمب‌گذاری‌های گسترده‌ای که در این کشور وجود دارد و به چشم می‌خورد، این اجلاس را در آرامش کامل برگزار کند.

اما در بعد سیاسی همانگونه که انتظار می‌رفت، سایه سنگین دوگانگی معیاری بر اجلاس و نشست‌های آن سایه افکنده بود، چون در حالی‌که بخش اعظم نشست‌ها و گفتگوهای اجلاس به حل بحران سوریه اختصاص یافته بود، نام و نشانی از حوادث جاری در بحرین و انقلاب این کشور در اجلاس بغداد مشاهده نمی‌شد.

بیداری اسلامی

شاید یکی از دلایل سایه افکندن بحران سوریه بر اجلاس بغداد را در به سنگ خوردن تیرهای عرب و رژیم‌های عربی خواهان براندازی نظام "بشار اسد" در دمشق ملاحظه کرد، چون با وجود گذشت بیش از یک سال از ناآرامی‌ها در سوریه و عدم فروگذاری هر ترفندی برای سرنگونی نظام اسد، دمشق با قوت و اقتدار به حاکمیت خویش بر سوریه و سرکوب شبه نظامیان مسلح وابسته به غرب و رژیم‌های عربی ادامه می‌دهد و این نکته‌ای است که نه تنها سران جهان غرب و رژیم‌های عربی از جمله قطر و عربستان به آن اعتراف می‌کنند، بلکه آنها را بسیار ناامید و در عین حال خشمگین نیز کرده است.

این ناامیدی و یاس تنها شامل جهان غرب و رژیم‌های عربی نمی‌شود، بلکه ناامیدی و یاس بزرگ رژیم صهیونیستی را دربرمی‌‌گیرد که با دل‌خوش کردن خود به سرنگونی نظام اسد و تضعیف محور مقاومت در خاورمیانه تصور می‌کرد، می‌تواند قضیه فلسطینی را به سود خویش به پایان برساند و در همین راستا بود که روند جنایات بی‌پایان خویش در سرزمین‌های اشغالی و یهودی سازی قدس را تشدید کرد.

اما تل‌آویو ناامید از سرنگونی اسد در حالی‌که همچنان سردر گریبان داشت و با بیم و ناامیدی بسیار اوضاع جاری را در سوریه دنبال می‌کرد، ضربه بزرگ‌تر را از همسایه شرقی خود یعنی مصر دریافت کرد.

مصر که خود را برای برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری بدون حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع این کشور و بزرگ‌ترین و مهم‌ترین هم‌پیمان آمریکا و رژیم صهیونیستی آماده می‌کرد، طی روزهای گذشته با چرخش سیاسی جماعت احوان المسلمون، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تشکل سیاسی حاکم بر این کشور مواجه شد.

مصر که خود را برای برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری بدون حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع این کشور و بزرگ‌ترین و مهم‌ترین هم‌پیمان آمریکا و رژیم صهیونیستی آماده می‌کرد، طی روزهای گذشته با چرخش سیاسی جماعت احوان المسلمون، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تشکل سیاسی حاکم بر این کشور مواجه شد

اخوانی‌ها که تا چند روز گذشته همواره اعلام می‌کردند که از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و معرفی نامزدی از سوی جماعت در آن ابا دارند، یکباره حضور و مشارکت خود در این انتخابات را در حالی اعلام کردند که پس از برگزاری انتخابات پارلمانی (مجلس ملت و مجلس شورا) در این کشور موفق شدند، اکثریت کرسی‌های پارلمان‌های مصر و ریاست آنها را به خود اختصاص دهند و اعلام حضور و شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به معنای سوق و گرایش بیش از پیش این کشور به حاکمیت اسلام‌گرایان بر آن و تبدیل شدن مصر به کشوری اسلامی است که در همین ابتدا موجبات نگرانی بسیار آمریکا و رژیم صهیونیستی را فراهم آورده و این موضوعی است که در واکنش و سخنان مقامات و مسئولان آمریکایی و صهیونیستی به خوبی قابل مشاهده است.

به همین دلیل با توجه به نگاه مختصر و کلی بر روی حقایق و وقایع رخ داده در دو هفته اول سال شمسی 1391 می‌توان به راحتی ارزیابی کرد که خاورمیانه می‌توان دو سناریو را در سال‌جاری برای منطقه پیش‌بینی کرد.

سناریو اول که به نظر محتمل‌تر می‌رسد و نشانه‌هایی از آن دیده می‌شود، این است که نظام‌های حکومتی جدید که ترکیبی از اسلام‌گرایی و دموکراسی‌خواهی هستند، در اکثر جوامع خاورمیانه شکل بگیرند.

البته در ارزیابی این سناریو نمی‌توان گفت که همه چیز به خیر و خوشی خواهد گذشت، چراکه در این راه مشکلات بسیار زیادی برسر راه اسلام‌گرایان وجود خواهد داشت، مثلا در جامعه‌ای مثل مصر که گام‌های موثری در این راه برداشته، جمعیتی در حدود 20 درصد از نیروهای سلفی وجود دارند که سازگاری با جهان مدرن را برنمی‌تابند و حتی تاب همسازی و مدارا با اسلام‌گرایان دیگر و جریان‌های دیگر مسلمانان را ندارند.

با این حال می‌توان در این سناریو جهت تحولات را مثبت ارزیابی کرد و نوید بخش آینده‌ای با ثبات‌تر و منازعات و چالش‌های کمتر در خاورمیانه است.

به همین دلیل با توجه به نگاه مختصر و کلی بر روی حقایق و وقایع رخ داده در دو هفته اول سال شمسی 1391 می‌توان به راحتی ارزیابی کرد که خاورمیانه می‌توان دو سناریو را در سال‌جاری برای منطقه پیش‌بینی کرد

اما در سناریو دوم که احتمال آن کمتر، ولی به هر شکل محتمل است، گونه‌ای از افزایش تنش‌ها و دور جدیدی از تنش‌ها ممکن است، در صحنه خاورمیانه در سال آینده قابل مشاهده باشد.

ریشه این تنش‌ها می‌تواند از درگیری‌های داخلی و منازعات قدرت به ویژه در کشورهایی مثل مصر شکل بگیرد. احتمال وقوع مناقشه گسترده و یا جنگ داخلی و یا مداخله خارجی در سوریه و همینطور افزایش تنش‌ها و سرکوب در کشورهای کوچک و کلیدی مثل بحرین نیز می‌تواند ریشه‌های دیگر این منازعات باشد،‌ همانطور که اختلافات داخلی در کشورهایی مثل عراق در حال بروز است که می‌تواند نگران‌کننده باشد.

برخی صاحبنظران معتقدند، این شکا‌ ها و منازعاتی که از کشورهای کلیدی مثل مصر، عراق و سوریه ممکن است، نشات بگیرد اوضاع خاورمیانه را بی‌ثبات خواهد کرد. علاوه بر این اگر بحران درباره مسئله هسته‌‌ای ایران افزایش پیدا کند، زمینه دیگری برای ناآرامی و عدم ثبات در منطقه شکل خواهد گرفت و همه این مسائل ممکن است، اوضاع خاورمیانه را از آنچه هست ملتهب‌تر کند و رسیدن به ثبات سیاسی در آن را به تاخیر بیاندازد.

                                                                                                           

منبع: سیاست تبیاننوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
شنبه 18 شهریور 1396 05:22 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:12 ب.ظ
Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed
reading it, you might be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back in the foreseeable future.
I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice day!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی